Co to jest ten trening funkcjonalny?
- Beti
- 9 paź 2017
- 2 minut(y) czytania

Trening funkcjonalny to określenie bardzo często pojawia się wśród trenerów i osób trenujących. Jednak nie zawsze to stwierdzenie jest poprawnie zastosowane do nazwania rodzaju treningu. Więc co to takiego ten trening funkcjonalny ? Poniżej postaram się wyjaśnić o co tak naprawdę chodzi w treningu funkcjonalnym.
Trening funkcjonalny ma swoje źródło w rehabilitacji ruchowej. Polegał on na doborze ćwiczeń fizycznych do aktywowania i usprawniania wzorców ruchowych naśladujących aktywność sportową angażując do pracy całe ciało tak, aby przywrócić ruchomość u osób chorych, które uległy np. wypadkowi. Docelowo trening funkcjonalny był zorientowany na cel, wytrzymałość i rezultaty tak, aby odejść od wykorzystywania podczas ćwiczenia tylko jednego stawu na rzecz wielostawowych ruchów tak, aby aktywować większą grupę mięśniową.
Głównym założeniem treningu funkcjonalnego jest zasada stosowania ćwiczeń, które naśladują podstawowe, codzienne wzorce ruchowe wykonywane wielostawowo i we wszystkich płaszczyznach tj. strzałkowej, czołowej i poprzecznej.

A. Płaszczyzna poprzeczna (horyzontalna)
B. Płaszczyzna czołowa
C. Płaszczyzna strzałkowa
Rys. https://commons.wikimedia.org
Ćwiczenia w treningu funkcjonalnym aktywują wiele grup mięśniowych tak, aby ćwiczyć koordynację i równowagę. W treningu funkcjonalnym następuje stopniowy wzrost intensywności i trudności ćwiczeń, co pozwala usprawnić nasze codzienne życie. Bardzo często można szybko dostrzec duże ograniczenia ruchowe przy wykonywaniu codziennych, prostych rzeczy u wielu osób. Przysiad, który wykonujemy na co dzień, skłon może pokazać nam duże ograniczenia ruchowe i tym samym sprawić, że ćwiczenia wykonywane na siłowni podczas naszego treningu nie są efektywne. To, że ćwiczymy na siłowni nie musi oznaczać, że jesteśmy sprawni fizycznie.
Podczas treningu funkcjonalnego wykorzystywany jest tylko i wyłącznie ciężar własnego ciała. Jednak można również wykorzystywać dostępny na rynku sprzęt , który często jest postrzegany przez „amatorów kulturystów” jako sprzęt tylko i wyłącznie dla początkujących lub „tych słabszych”. Wiele osób przychodząc na siłownię ma stereotypowe myślenie co do pojęcia swojej siły i sprawności fizycznej. Uważają, że im więcej kg na sztandze czy maszynie tym lepiej, tym samym sprawiają, że ich ograniczona lub zblokowana w stawach ruchomość, a raczej nieruchomość tylko i wyłącznie się pogłębia, ponieważ nie przygotowali ciała do tego, aby wykonywać ćwiczenie w pełnym zakresie. Ale to odrębny temat na artykuł :)
Wracając do ćwiczeń w treningu funkcjonalnym to wykonywane najczęściej przysiady, pompki, wykroki, podciąganie na drążku czy biegi itp. czyli aktywność, która wymaga zaangażowania do ćwiczeń całego ciała. Plan treningowy można urozmaicić ćwiczeniami przy użyciu sprzętu takiego jak:
- BOSU
- TERABANDY, EXPANDERY czyli gumy
- SKAKAN
- TAŚMY np. TRX
- PIŁKI np. lekarska, gimnastyczna
- KETTLEBELL tj. odważniki
- SANDBAG tj. torba treningowa
- HANTLE
- GRYFY

Nasza wyobraźnia nie zna granic, dlatego też plany treningowe mogą być bardzo oryginalne i zawierać takie ćwiczenia, aby nie wkradła się nigdy rutyna.
My ze swojej strony postaramy się podsunąć parę pomysłów na zastosowanie sprzętu do treningu funkcjonalnego. Zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu i dyskusji. Pomożemy :)
Do ćwiczeń :)
Comments